Aktívne látky: Na rozdiel od iných liečivých rastlín, horská Arnica nebola známa v dávnych dobách a je prvýkrát spomenutá Hildegardou z Bingenu. V homeopatii je najdôležitejším prostriedkom na traumu zranením alebo nehodou. Je tiež sa má za to, že zmierňuje bolesti zubov a pomáha pri problémoch s ďasnami. Vnútorné použitie, s výnimkou homeopatických zriedených liekov, sa neodporúča kvôli nebezpečenstvu otravy. Externé aplikácie tinktúr na druhej strane sú pomerne bežné po testovaní pacienta na možné alergické reakcie. Kvety horskej arniky sa nasycujú alkoholom a zmes sa udržiava vo fľašiach asi dva až šesť týždňov. Prípadne je tiež možné zaliať jednu alebo dve čajové lyžičky sušených kvetov šálkou horúcej vody a nechať vrieť asi 10 minút. Tento druh "čaju" sa používa vlažný na klokanie alebo na prípravu obkladov. Majte sa na pozore! Nepite ho!
Pestovanie: Semená vysejte do vlhkého substrát bez živín a prisypte iba tenučkou vrstvičkou substrátu. Výsevnú nádobu zakryte čírou fóliou, do ktorej nezabudnite urobiť dierky. Fóliu každý druhý deň asi na dve hodiny úplne odokryjeme aby sme zabránili plesniveniu substrátu. Nádobu zo semenami držte na svetlom mieste s teplotou asi 20°-25°C. Substrát udržujte vlhký nie však mokrý. Rastlina zvyčajne klíči 2-4 týždne. Na jar môžete priesady vysadiť von na vzdialenosť asi 20 cm.
Stanovisko: slnečné, na živiny chudobné miesto s nízkym obsahom vápnika.
Starostlivosť: Počnúc tretím rokom, od júla, môžete začať zber a starostlivé sušenie kvetov vašej Arniky. Po rozkvitnutí sa rastliny môžu množiť odrezkami.
V zime: rastlina je mrazuvzdorná a nepotrebuje žiadnu zvláštnu starostlivosť.